Captain’s Prize

(Contested at the Spring Meeting)

1908 Montague LUSH K.C. Sudbrook Park
1909 No competition
1910 Harold HARDY Hanger Hall
1911 K. POYSER Bramshott
1912 J.A.P. WILD Burnham Beeches
1913 G.J. BALL Bushey Hall
1914 Mr. Justice ATKIN Radlett
1915-18 No Competition
1919 R. STORRY DEANS Sudbrook Park
1920 No Competition
1921 A. ANDREWES UTHWATT Bromley & Bickley
1922 Percy LAMB Bromley & Bickley
1923 Percy LAMB Sundridge Park
1924 H.G. SHELDON Stoke Poges
1925 H.G. SHELDON Walton Heath
1926 R. McKENZIE WOOD Walton Heath
1927 Sir Albion RICHARDSON, K.C. Walton Heath
1928 J. LLOYD JONES Ha re wood Downs
1929 V. BATES Walton Heath
1930 No competition (owing to the death of Lord Birkenhead)
1931 A.B. HARROWER Walton Heath
1932 C.A. STREDWICK Walton Heath
1933 A. ANDREWS UTHWATT Walton Heath
1934 L.F. ROSETTENSTEIN Walton Heath
1935 D.J.N. ANDERSON Walton Heath
1936 J.P. PURCELL, who handed the prize to C.W. MEASOR Walton Heath
1937 T.R. WEST Walton Heath
1938 Denis PURCELL The Berkshire
1939-45 No competition
1946 Denis PURCELL Coombe Wood
1947 C. GORDON THOMPSON Harewood Downs
1948 H.G. DODD Royal Mid-Surrey
1949 S.N. STEEN Sunningdale
1950 T.R. WEST Royal Mid-Surrey
1951 Roy BORNEMAN Royal Wimbledon
1952 R. LANE MITCHELL Dulwich & Sydenham
1953 Roy BORNEMAN, Q.C. Woking
1954 R.C. BURTENSHAW Wentworth
1955 S.N. STEEN Wentworth
1956 Percy LAMB, Q.C. Chislehurst
1957 R.C. BURTENSHAW Royal Mid-Surrey
1958 W.A.B. FORBES Walton Heath
1959 Geoffrey MERCER Mill Hill
1960 Anthony HOLLIS Stoke Poges
1961 Malcolm SPENCE Royal Wimbledon
1962 Kenneth JOHNSTON, Q.C. Royal Wimbledon
1963 C.J.C. PASCOE Hadley Wood
1964 Malcolm SPENCE St. George’s Hill
1965 Duncan GORDON St. George’s Hill
1966 Richard HARTLEY Woking
1967 A.A. MACKEITH Ashridge
1968 Duncan GORDON Swinley Forest
1969 F.W. CAMPBELL-TAYLOR The Berkshire
1970 Oliver MARTIN Worplesdon
1971 Ian DAVIDSON West Hill
1972 J. HAMILTON Berkhamstead
1973 C. LOW Sunningdale
1974 Duncan GORDON Moor Park
1975 P. CRESSWELL Royal Wimbledon
1976 Gordon SHAW Ashridge
1977 Michael COLLINS New Zealand
1978 John DEARLOVE Addington
1979 C. MACKENZIE West Hill
1980 Rod DOGGETT Woburn
1981 David FOSKETT Worplesdon
1982 Rod DOGGETT St. George’s Hill
1983 Ian DAVIDSON Q. C. The Berkshire
1984 David HUNT Addington
1985 Lef LUBETT Royal Blackheath
1986 John DEARLOVE Ashridge
1987 Richard HARTLEY Q.C. New Zealand
1988 Martin BEDDOE Ashridge
1989 John DEARLOVE Beaconsfield
1990 John DEARLOVE Royal Ashdown
1991 Brian BARKER Q.C. Potters Bar
1992 Nick EDMUND Stoke Poges
1993 Jeff WIDDUP Stoke Poges
1994 Michael COLLINS, Q.C. Ashridge
1995 George HAMER Stoke Poges
1996 Martin BEDDOE Stoke Poges
1997 Nick EDMUND St. George’s Hill
1998 Gordon POLLOCK, Q.C. Huntercombe
1999 Gordon POLLOCK, Q.C. Huntercombe
2000 Martin BEDDOE Huntercombe
2001 Gordon POLLOCK, Q.C. Huntercombe
2002 Andrew BUCHAN Huntercombe
2003 Lawrence SELBY Huntercombe
2004 Simon JONES Walton Heath
2005 Andrew SELBY Bowood House
2006 HHJ Richard BROMILOW Frilford Heath
2007 Jonathan FURNESS, Q.C. The Berkshire
2008 Philip REEVES The Berkshire
2009 HHJ Richard BROMILOW Walton Heath
2010 Stephen WHALE Ashridge
2011 Stephen WHALE Royal Porthcawl
2012 George HAMER Frilford Heath
2013 Christopher McKAY Walton Heath
2014 Stephen WHALE Woburn
2015 Geoff SOLOMONS Forest of Arden
2016 Phil REEVES Celtic Manor
2017 Martin MATTHEWS The Oxfordshire
2018 Andrew SELBY St George’s Hill
2019 Jeff WIDDUP Burnham Beeches
2020 Phil REEVES Woking
2021 Chris McKAY Little Aston
2022 Nick ISAAC QC Ashridge
2023 HH Richard Bromilow Huntercombe